Jdi na obsah Jdi na menu
 


South African Reserve Bank - konference květen 2011/1

13. 6. 2011

     Počátkem května letošního roku uspořádala South African Reserve Bank v BloemfonteinuA konferenci tzv. otevřeného afrického světa, kterou jsme měli možnost při naší cestě do Namibie,Lesotha a Jižní Afriky navštívit a dokonce se zúčastnit jako aktivní účastníci s publikovanou přednáškou Perspetiva afrických unií (Perspetiva African Union).

        Je podstatné si připomenout (již jsme publikovali), že v oblasti jižní Afriky jsou čtyři základní státní celky; Jihoafrická republika (monetární systém rand/100 centů), Lesotho (loti;mn.č.maloti/100 lisente/ sente), Namibie (namibijský dolar/100 cerntů) a  Swazijsko (=Swaziland; lilangeni/100 centů). V poslední době se diskutuje o založení monetárního systému na principu měnové unie. Problémem však zústává přistoupení Lesotha, které si brání svoji národní měnu. Lze to srovnat s obdobným nesouhlasem Rwandy a Burundi (oba státy mají franky) na přijetí východoafrického šilinku po vzoru Keni, Tanzanie a Ugandy v již od roku 2009 diskutované a připravované východoafrické měnové unie.

        Na zmíněné konferenci bylo představeno několik grafických návrhů na tzv. jihoafrických  randů ve smyslu uniiní měny. Motivace návrhů je více či méně shodná se současným vzhledem původních a v současně době platných bankovek jihoafrických randů , ale bylo představeno i zcela nové, odlišné provedení bankovek, včetně bankovek  vertikálně - vertikálních. V dnešním příspěvku zveřejňujeme jednu z tzv. tradičních forem bankovek.

10.jpg

10 randů; motiv na A hlava hrocha;barva zelena

20.jpg 20 randů; motiv na A hlava slona, barva růžovo-světle hnědá
50.jpg 50 randů;motiv na A hlava lva; barva červená
100.jpg 100 randů;motiv na A hlava buvola;barva fialová
200.jpg 200 randů;motiv na A hlava tygra, barva oranžová

Pozn.: motivačně i barevně jsou tyto navrhované bankovky hodně blízké bankovkám stávajícím

detail-bankovky-200-randu---popis.jpg

1 - vodoznak,nominál,hlava tygra; 2 - registrační znak banky(není stanoveno, která banka by byla případným emitentem); 3 - hologramová  folie; 4 - mikrotext; 5 - ochranný kovový proužek obsahující vždy vyjma nominálu vlajku konkretního státu unie; 6 - UV světlo u jednotlivých nominálů
A Jihoafrická republika má v podstatě tři hlavní města, když do každého je soustředěna jedna ze základních struktur státních institucí; 1 - Pretoria - (oficiální ústřední hlavní město) moc výkonná; 2 - Kapské Město - moc zákonodárná; 3 - Bloemfonteinu  justice a moc soudní

     V příštím příspěvku budeme referovat o dalších navrhovaných  variantách bankovek potencionální jihoafrické měnové unie.

1 South African Rand (ZAR) = 2.4666 Czech Koruna (CZK)
1 Lesotho Loti (LSL) = 2.4666 Czech Koruna (CZK)
1 Namibian Dollar (NAD) = 2.4666 Czech Koruna (CZK)
1 Swaziland Lilangeni (SZL) = 2.4666 Czech Koruna (CZK)

       Také z přehledu vzájemného kurzu jednotlivých měn regionu k české koruně (ze dne 15.6.2011) je patrné, že měnová unie oblasti je otázka více než opodstatněná. Obdobný shodný poměr je k americkému dolaru.

1 South African Rand (ZAR) = 0.1482 United States Dollar (USD)
1 Lesotho Loti (LSL) = 0.1482 United States Dollar (USD)
1 Namibian Dollar (NAD) = 0.1482 United States Dollar (USD)
1 Swaziland Lilangeni (SZL) = 0.1482 United States Dollar (USD)