Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vývoj měnových unií Afriky

1. 10. 2013

        Již delší dobu jsou, jak jistě sběratelé vědí,  v Africe dvě oficiální měnové unie; jednak je to Západoafrická měnová unie (WMU) s konvertibilním frankem (CFA; Communauté financière d'Afrique ) a Středoafrická měnová unie (CMU), rovněž s konvertibilním frankem CFA; Coopération financière en Afrique centrale) Pro odlišení se pro franky WMU používá zkratka XOF a pro franky CMU je to XAF. Oba CFA franky jsou pevně vázány na euro ( € ), přičemž současná konvertibilita je 655.957 CFA vůči jednomu euru. Vedle těchto měnových unií  platí též nepsaná unie jihoafrická, kde je konvertibilní měnou jihoafrický rand společně s měnou Lesotha, Swazilandu a Namibie. V rámci tzv. monetarizace afrického kontinentu se již delší dobu píše a hovoří o rozšíření západoafrické měnové unie o Nigerii, Ghanu, Gambii, Guineu, Liberii a Sierra Leone, přičemž původní záměr z roku 2007 počítal s vytvořením kontinuální druhé západoafrické unie s měnou, označovanou jako eco. Dokonce již několik návrhů na bankovky eco existuje a   v mnohém se podobají současným XOF frankům. K tak významnému posílení WMU odpovídá i institucionální rozvoj  na území západní Afriky. Již etablovaná centrální banka WMU (West African Central Bank) se stala integrální organizací pro tzv. západní africkou monetární oblast (West African Monetary Zone;WAMZ), která zahrnuje jak stávající členy tak členy potenciální, které jsou uvedeny výše. Centrální orgán WAMZ (West African Institute for Financial and Economic Management; WAIFEM) v jednotlivých státech (především u potenciálně přistupujících nových členů )  této oblasti ( = monetární zóny) vybudoval  v posledních letech samostatné instituce ( West African Monetary Institute; WAMI),které mají zajistit hladký průběh k unijnímu monetárnímu systému, jehož podoba vychází ze současné WMU.
     Zcela novou, byť v minulosti diskutovanou se stala otázka ustanovení východoafrické měnové unie (EMU). Předcházející prezident  Keni Mwai Kibaki (2002 – 2013) a prezident Yoweri Museveni již v roce 2008 vyhlásili směřování států východní Afriky k měnové unii. Do těchto plánů nejsou zařazeny státy Somálského poloostrova a Severní i Jižní Sudán.  Poslední informace jsou v tomto smyslu z května  letošního roku.  Došlo již k dohodě mezi vládami Keni, Ugandy a Tanzanie, která prezentuje ochotu a snahu vytvořit Centrální ústřední východoafrickou banku ( The Central Bank's Central East Africa ).

 vychodni-afrika--deleni.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

potenciální východoafrická měnová unie 1)Keňa;2)Tanzanie;3)Burundi;4)Rwanda;5)Uganda

       Členy této instituce by se měla stát také Rwanda a Burundi.  Spor se nyní vede o označení nové měny.  Současné dva návrhy počítají se zavedením  východoafrického šilinku1 nebo  východoafrického franku2. Šilink je prosazován především Keňou, Tanzanií a Ugandou (ty mají v současné době v platnosti šilinky), kdežto frank je navrhován Rwandou a Burundi, které mají v platnosti franky.  Návrhům o zavedení východoafrických franků nahrává již dvojí franková měnová unie (XOF,XAF)a tak lze předpokládat , že cestující do zmíněných států v blízké budoucnosti již nebudou používat ani šilinky či národní franky, ale frank východoafrický. To totiž navrhuje tzv. skupina africké  rozvojové banky (African Development Bank Grou), sídlící v Tunisu. Členy této organizace je 46 států současné Africké unie (míněno jako politicný orgán; ta jich celkem zahrnuje 53).

Přehled platných nejvyšších nominálů státu oblasti budoucí EMU

43.jpg 43a.jpg
33.jpg 33a.jpg
44.jpg 44a.jpg
54.jpg 54a.jpg
45.jpg 45a.jpg

 Burundi 10000 franků;Pick#43a;2004X * Rwanda 5000 franků;Pick#33a;2004 * Tanzanie 10000 šilinků;Pick#44;2010 * Uganda 50000 šilinků;Pick#54;2010 * Keňa 1000 šilinků;Pick#45a;2003

X   neuvádíme případné ND